Begonia maculata, kropka w kropkę, a po polsku ukośnica! ;)


Begonia maculata inaczej znana pod nazwą begonia plamista  to jedna z najpiękniejszych begonii. (inaczej ukośnic- stara polska nazwa na te piękne istoty), Jest wyjątkowa ze względu swój niesamowity wzór - białe kropki na ciemno zielonym liściach o czerwonych spodach. Mało popularna w polskich domach przez utrudnioną dostępność w polskich sklepach zasługuje na zainteresowanie. Jej uprawa wcale nie jest trudna. Jeżeli spotkacie tą piękność, nie wahajcie się. To zakup obowiązkowy!

W warunkach domowych potrafi osiągnąć ponad metr wysokości, a rośnie dosyć szybko. Jej łodygi wymagają podpór, są bardzo delikatne. Kwitnie okazale, ale nie pachnie. Jej groniaste kwiatostany są białe lub czerwone. Nie lubi przeciągów ani temperatury poniżej 16 stopni w zimę. Najlepiej rośnie w 18-20 stopniach. W 16 stopniach Celsjusza przetrwa tylko przy skąpym podlewaniu. Poniżej 18 w okresie letnim jest dla niej równie zabójcze. w lecie najlepsza jest temperatura pokojowa tj. 18-20 stopni. Powyżej 23 zacznie podsychać- wtedy trzeba podnieść wilgotność powietrza (np postawić obok niej nawilżacz powietrza), ale uwaga! Nie wolno zraszać! (Begonie nie znoszą moczenia liści czy nabłyszczania, a kurz z liści najlepiej zdmuchnąć lub użyć do tego delikatnego pędzelka) Nie lubią bezpośredniej wilgoci! Ponadto jest super wrażliwa na mróz. Pamiętajmy żeby nie  otwierać okna przy parapecie na którym ja postawimy. Maculaty preferują światło rozproszone i sporo miejsca.

Jeżeli chodzi o przesadzanie warto przesadzić roślinę tylko wtedy, gdy całkowicie wypełni swoją doniczkę. (co 2-3 lata). Dobrze się czuje w małych płaskich i szerokich doniczkach- zawsze przesadzamy do tylko o jeden rozmiar doniczki większą. Preferują lekkie przepuszczalne podłoże, z dużą ilością włóknistego torfu. Możemy zastosować ziemię z lekko kwaśnym odczynem (pH 5,5-6,5) z kawałkami węgla drzewnego i dodatkiem piasku.

Begonie nie lubią dotykania. Najlepiej postawić ją w miejscu w którym nikt jej nie potrąci przez przypadek.

 Podlewamy oczywiście wodą najlepiej miękką, przegotowaną i odstaną dwa razy w tygodniu (w zimę co 7-10 dni). Najlepszy sposób na podlanie begonii to wlanie wody do podstawki na 15-20 minut. Po tym czasie, kiedy roślina się napije, wylewamy pozostałość wody. Trzeba bardzo uważać żeby nie przesuszyć podłoża (niebezpieczeństwo uschniętych korzeni) jak i nie przelać (korzenie wtedy zgniją).

Roślinę możemy wspomóc odżywkami dla roślin zielonych. Stosujemy je w okresach wzmożonego wzrostu lub kwitnienia, co 2 tygodnie ale trzeba uważać bo begonie są wrażliwe na nadmierne zasolenie gleby.

Jeżeli nasza roślinka zaczyna nadmiernie rosnąć w górę- polecam uszczknąć jej czubek. Wtedy powinna się nam ładnie rozkrzewić. Szczególnie jest to polecane przy starszych roślinach. Mają do tego tendencję! Kiedy chcemy roślinkę rozmnożyć najlepiej zrobić to z sadzonek pędowych. Ukorzeniamy je późną wiosną, utrzymując temperaturę 21 stopni, ale można też wykorzystać sadzonki liściowe.

Musicie przyznać że jest to roślina jedyna w swoim rodzaju!

Komentarze

  1. A czy może ona jakoś źle zareagować na przesadzenie? Jaką porą ją najlepiej przesadzać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Plastikowa zielona kratka, rozszerzająca się ku górze, (wcale jej nie widać) albo bambusowa. Można użyć też tyczek do storczyków.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty