Egzotyka w Twoim domu, kurkuma wąskolistna



   Ta egzotyczna roślina, której nazwa pochodzi z arabskiego od koloru żółtego, czyli od kurkum (كركم), znana jest głównie z tego, że produkuje się z niej przepyszną przyprawę. Ten przepyszny dodatek do dań produkuje się z Ostryżu Długiego natomiast kurkuma wąskolistna to roślina hodowana ze względu na walory estetyczne i o niej właśnie jest dzisiejszy post.
   Niektórzy traktują kurkumę jako kwiat jednoroczny. Po przekwitnięciu (potrafi kwitnąć 4 miesiące) wyrzucają swoją roślinkę a tymczasem wystarczy poczekać. Roślina wymaga okresu spoczynku. Ucinamy jak najniżej przeschnięte części zielone. Natomiast pęd w pierwszym roku warto zostawić i poczekać aż zeschnie się na żółto w kolejnych latach obcinamy go od razu po przekwitnięciu. Na okres spoczynku przenosimy ją w chłodniejsze miejsce. Idealna temperatura to 13-15 stopni Celsjusza, ewentualnie wyjmujemy z doniczki kłącze oczyszczamy i przekładamy torfem- wierzch torfu co jakiś czas lekko spryskujemy wodą. Jeżeli zostawiamy w doniczce nie nawozimy i nie podlewamy, czekając aż odbije, wtedy przenosimy ją znów do cieplejszego pomieszczenia (18-24 stopnie Celsjusza). Jest to ważne dla prawidłowego rozwoju rośliny, nie można dopuścić aby temperatura spadła poniżej 18 stopni Celsjusza. Zaczynamy regularnie podlewać. Kiedy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie max na głębokość 2 cm, podlewamy. Uwaga! Roślina ma bardzo mięsiste kłącze i jest podatna na gnicie, co może się zdarzyć, kiedy przelejemy naszą roślinkę. Kurkumę możemy wystawić na dwór jeżeli jest juz ciepło, wtedy roślina otrzyma więcej światła, co sprawi że będzie intensywniej kwitnąć.
   Kurkuma nie jest wymagającą rośliną. Doskonale znosi pokojowe warunki. Bylina potrzebuje dużo wilgoci (warto nasypać w podstawkę trochę keramzytu zalać wodą i postawić na tym doniczkę) i słońca, ale nie bezpośredniego. Odwdzięczy się nam wtedy zawiązując przepiękne kłosowate kwiaty. Moja akurat ma kwiaty różowe w kolorze najbardziej popularnym ale można spotkać też inne odcienie. Są po prostu rzadsze.
   Jeżeli chodzi o przesadzanie, przesadzamy tylko kiedy roślinka przerasta doniczkę (np. mieszanka torfu z piaskiem lub keramzytem, podłoże dobrze przepuszczalne) . W innym wypadku tylko nawozimy i podlewamy. Nie wolno używać nawozu do roślin zielonych bo roślina pójdzie w liście, a nie w kwiaty. Można ją rozmnażać przez podział kłącza. Natomiast nasiona kiełkują nieregularnie, długo (nawet 1-2 lata) , są podatne na szkodniki, więc tej metody rozmnażania nie polecam.

Komentarze

Popularne posty